Dostava u vreme koje odabereš
Poruči do 21h za sledeće jutro
Donosimo teške artikle do tvojih vrata
Dodatni popusti za online kupovinu
Preskoči link
Maxi logoMaxi logo

Dobro došli

Moja stranica
0

Maxi Online novim kupcima poklanja 2000 rsd na prvu online kupovinu u minimalnoj vrednosti od 9500 rsd. Unesi kod TNXW2000 i ostvari popust! Promo kod se može iskoristiti za dostavu u Beogradu, Novom Sadu i Pančevu do 20.03.2024.

Dnevnik zdravijih odluka

Žuta hrana sa prolećnih poljana
 
U detinjstvu maslačak smo uglavnom brali kada smo hteli da zamislimo želju i odjednom oduvamo sve vazdušaste iglice sa stabljike, međutim, ova korovska biljka ima i drugu namenu i može se veoma uspešno koristiti i u pripremi obroka.
.
Možda nas maslačak ne asocira odmah na hranu, ali listovi ove biljke odličan su sastojak svake sveže salate, a koren i cvet podjednako su korisni i upotrebljivi.
.
Iako su april i maj karakteristični meseci za cvetanje maslačka, listove je poženjno brati pre tog perioda, dok se koren najčešće vadi u rano proleće ili ranu jesen. Pored toga što se može kuvati čaj, zanimljivo je da se od korena priprema i jedan veoma neobičan napitak – kafa od maslačka. 
 

Plod i list za dvostruku korist
 
Sa toplijim danima, direktno iz prirode stiže nam i crvena rotkvica, koja će svojim ljutkastim ukusom i hrskavom strukturom zagolicati naša nepca, a svojom svežinom razbuditi ceo organizam.


U kulinarstvu rotkvica je uglavnom sinonim za glavni dodatak svežim prolećnim salatama ili zdraviju grickalicu koja se jede samostalno. Manje poznato je da su listovi, koje smo uglavno navikli da bacamo, bogati gvožđem i podjednako jestivi kao i crveni deo rotkvice. Pored toga što ih možemo naseckati u salatu, listovi su veoma ukusni i kada se od njih priprema čorba. 
 

Servirani duh Mediterana prava je poslastica dana

Biljka artičoke ima veoma interesantu istoriju i dugu tradiciju gajenja u mediteranskim zemljama. Ovi sočni pupoljci su toliko rasprostranjeni i cenjeni duž Mediterana, o čemu govori i podatak da stanovnici Peloponeza svake godine tokom žetve artičoke organizuju i festival u njenu čast.


Dok su u Španiji njeni sočni pupoljci jedan od specijalnih dodataka čuvenog jela „paelja“, u Italiji  je artičoka kao predstavnik proleća nezaobilazni sastojak pice „četiri godišnja doba“.
 

Savršen miris za savršen ukus

U današnje vreme većinu sastojaka koje koristimo za pripremu obroka možemo vrlo lako naći u prodavnicama. Iako je to često lakši način, ipak je lepo kada imamo mogućnost da u svom domu uzgajamo neku biljnu vrstu i tako obezbedimo sveže namirnice na dohvat ruke.

Ako ste ljubitelj začina i svoje obroke volite da obogatite posebnom aromom, gajenje omiljenog začinskog bilja u kućnim uslovima može biti odličan izbor. Dodavanje prstohvata svežeh začina nekada je dovoljno da dopuni ukus hrane i ujedno upotpuni užitak i razbudi sva čula.

Bilo da ste ljubitelj mirođije, lavande, origana, ili je pak vaš favorit nana, svo začinsko bilje se može lako uzgajati u kućnim uslovima i pored toga što ćete imati sveže začine kad god poželite, moći ćete da uživate i u njihovom čarobnom mirisu. 
 

Obojite dan ljubičastim tonovima

Prepoznatljiv po jarko ljubičastoj boji i sjajnoj kori, plavi patlidžan je po teksturi sličan pečurkama i mesu, a zbog velike količine vode koju sadrži istovremeno je i veoma lagan i niskokaloričan.

Zanimljivo je da se patlidžan u pojedinim delovima sveta smatra i voćem, zbog ploda koji nastaje iz cvetne biljke.

S obzirom na to da se kao biljna kultura uzgaja hiljadama godina unazad, do sada su isprobani najrazličitiji načini njegovog konzumiranja i pripreme. Pored toga što se može peći na roštilju, kuvati ili pržiti, plavi patlidžan je pogodan i za punjenje različitim nadevima.
 

Biraj sezonsko povrće
 
Danas postoji na hiljade slatkih i ljutih vrsta paprike u svetu, a mnogo je razloga zbog čega je naš današnji heroj baš paprika. Sve one sadrže pravo bogatstvo vitamina koji su važni za jačanje imuniteta, a od minerala imaju najviše kalijuma, fosfora i gvožđa. Bogate su i beta karotenom, cinkom i biljnim vlaknima. 
 
Paprika je prijatelj kardiovaskularnog sistema, budući da pomaže snižavanju krvnog pritiska, ali i povećava pozitivno raspoloženje. Zanimljivo je da u poređenju sa zelenim paprikama, crvene imaju 9 puta više beta-karotena i 2 puta više vitamina C.
 
Iskoristite sezonu paprika koja je pred nama i okrepite organizam njenim blagodetima, a mi vam preporučujemo da papriku jedete u salati jer je najdelotvornija u svežem stanju.
 
Kriška sunca za dobro raspoloženje
 
Poreklom iz Azije i Afrike, ovoj jednogodišnjoj biljci koja je postala je miljenica širom sveta je potrebno puno toplote i svetlosti kako bi razvila svoj intenzivan i sladak ukus, a najukusniji plodovi su oni koji dozrevaju pod otvorenim nebom.
 
Jedna slatka kriška dovoljna je da ulepša dan, a pored osvežavajućeg ukusa, njeni žuti, sočni plodovi bogati su beta-karotenom, folnom kiselinom, vitaminima i mineralima.
 
Idealno je osveženje tokom vrelih letnjih dana, a kako u sto grama ima samo 34 kalorije, čak 91 gram vode i malo šećera, može da se koristi bez bojazni od viška kilograma.
 
Zanimljivo je da se dinja odlično slaže i sa dimljenom pršutom, što je veoma popularno predjelo u Italiji. Svetski gastronomi je preporučuju sa biberom, iza čega treba popiti čašu dobrog vina.
 
Ovaj dan miriše na breskve
 
Naš ovonedeljni heroj potiče iz Kine i tamo se smatra simbolom sreće, zaštite i dugovečnosti, a mi mu se svakog leta iznova veselimo.
 
Iako postoji preko 2000 vrsta nastalih ukrštanjem, za sve njih zajedničko je da obiluju lekovitim nutrijentima, čini ih oko 90 % vode i niskokalorične su. Pored osvežavajućeg i slatkog ukusa karakteriše ih i obilje vitamina A, B i C i beta karotena, pa su izuzetno dobre za probavu, mišiće i zdravlje očiju.
 
Namene breskvi su velike, od uživanja u njenim svežim plodovima, preko sokova i kompota ali i nege. Predlažemo vam da napravite masku od zrele breskve i nakon 20 min očistite vaše lice čineći ga glatkim i elastičnim.
 
Šta sve skriva kopriva?
 
Kopriva je korovska biljka koja uspeva svuda – na planini, na njivama, livadama, u šumama, pored reka i i na zapuštenim površinama. Zovu je kraljicom među korovima, jer je čovek koristi od davnina kao lek, za jačanje organizma i u lečenju prehlada i opšte slabosti. 
 
Zanimljivo je da se u 17. veku koristila kao protivotrov kod ujeda opasnih životinja, a poznata je i stara ruska tradicija žarenja tela koprivom kako bi se postigla bolja cirkulacija. 
 
Ova jestiva i lekovita biljka sadrži gvožđe, kalijum, kalcijum, magnezijum i puno vitamina. Prirodni je diuretik, doprinosi sniženju krvnog pritiska, a koristi se i kod urinarnih infekcija. Pomaže kod nervoze, nesanice, glavobolje.
 
Gotovo da ne postoji preparat za jačanje organizma, povećanje gvožđa i poboljšanje krvne slike koji ne sadrži sastojke koprive. 
 
Slatki zov zove

Zova je biljka koja spada među najstarije i najlekovitije biljke u Evropi, i od davnina je važila za eliksir zdravlja. Njeni sveži plodovi upotrebljavaju se za prolećno čišćenje organizma, cvetovi zove bogati su etarskim uljem sa mnoštvom fitonutrijenata blagotvornih za naš organizam, a zovine bobice imaju najveći procenat vitamina B, vitamin C, kao i mineral selen, koga u prirodi ima u tragovima. Zbog obilja prednosti koje ima po naše zdravlje, stručnjaci savetuju da barem povremeno popijete njen sok ili čaj.Šta god da odaberete nećete pogrešiti. Čaj od zove veoma je dobar kod prehlade i gripa jer ublažava upalu disajnih puteva, a sok od zove popravlja imunitet.
Kad zamiriše trešnja
 
Na radost mnogih kojima je ovo voće omiljeno, sezona trešanja je počela. U Japanu su smatrane uzvišenom biljkom, a poznate su i kao hrana za mozak jer su bogate moćnim antioksidansom antocijaninom, koji je odličan za mozak.
 
Spisak materija koje sadrže ove sočne, ukusne i osvežavajuće loptice je dugačak. Medutim, najvrednije od svih su biljne boje trešanja, takozvani antocijanidini, a naučnici kažu da su tamnije trešnje zdravije pošto sadrže više boje.
 
Mi vam predlažemo da kada u toku dana osetite da vam pada energija uzmete šaku trešanja. Konzumiranjem trešanja pomažete telu da ima više energije. Većina kalorija u ovom voću potiče iz prirodnih šećera pa tako poboljšava rapoloženje i podiže nivo energije.
 
Zasladi dan na egipatski način
 
Rogač svoje mesto danas pronalazi u mnogim zdravijim receptima, a njegovo korišćenje kao lekovitog bilja seže unazad čak 4.000 godina sve do antičke Grčke, dok je u Egiptu korišćen kao zaslađivač.
 
Ovaj slatki začin  je prijatnog i slatkastog ukusa nalik čokoladi. Sadrži  dosta vlakana i antioksidansa, a u poređenju sa čokoladom, rogač je tri puta bogatiji kalcijumom. Samo 100g rogača sadrži čak 325mg kalcijuma.
 
Odlično se slaže sa jabukama, smokvama, orasima i bademima, a može da se koristi u obliku praha ili kao zamena za brašno.
 
Tikva do tikve, tikvica
 
Mnogi ih smatraju superhranom jer su izvrsne za usporavanje procesa starenja budući da sadrže mnogo antioksidansa i vlakana vode što utiče na izbacivanje toksina i slobodnih radikala iz tela.
 
Naš ovonedeljni heroj je izuzetno bogat moćnim nutrijentima i mineralima, a odličan je izvor i vitamina C, B i K. Samo 250 grama tikvica sadrži 20 miligrama vitamina C, odnosno oko 33% preporučene dnevne doze.
 
Ovo povrće sadrži veoma malu količinu kalorija, svega 17 kalorija na 100 grama, a zbog svog neutralnog ukusa dobro je za kombinovanje sa najrazličitijim namirnicama. Ovo su samo neki od razloga da se ukusne tikvice nađu još danas na vašem tanjiru.
 
Začin na pravi način

Kroz istoriju ruzmarin je bio omiljen među grčkim bogovima, vezivao se za boginju lepote i ljubavi Afroditu, simbol je vernosti, a pored medicine i kozmetike koristi se i u kuhinji. Ova mediteranska biljka je danas začin koga skoro svaka kuća ima, jer u konzumaciji hrane povoljno deluje na metabolizam, čineći masna jela lakše svarljivim. Listovi ove biljke su ljuti i obično se koriste kao začin uz pečenja i roštilj od mesa ili ribe. Kako bi poprimilo aromu, u jelo se stavlja grančica ruzmarina koja se posle izvadi. On jača imunitet i poseduje sedativna, diuretska, kao i antiseptična svojstva.
Proleće miriše na bosiljak
 
Bosiljak se od davnina koristi kao začin, potiče iz Indije i predstavljao je simbol dobrodošlice. U mnogim religijama važio je za „svetu“ biljku, a sam naziv potiče od grčke reči basilicum koja u prevodu znači kraljevski.
 
Kao začin bosiljak daje ukus jelima, poboljšava varenje teške hrane i čuva je od kvarenja. Poseduje i snažna antioksidansna svojstva, koja štite oragnizam od oštećenja delovanjem slobodnih radikala. 
 
Predlažemo vam da ulepšate laganu prolećnu salatu listovima bosiljka koji najbolje idu uz mocarelu i svež paradajz, sendvič, pastu ili osvežavajući koktel.
 
Mozak na punjaču

Da li ste znali da se celer naziva “punjačem za mozak” ? Ovaj epitet je dobio jer pomaže pumpanje srca i prenošenje informacija od jedne tačke do druge, tj od neurona do neurona.
 
Celer se može jesti sirov, a narezan na štapiće izvrstan je kao grickalica uz razne umake i dodatak salati.
 
U našem narodu postoji izreka: "Ko na srcu ima feler, navek mora jesti celer", što su potvrdila i naučna istraživanja, jer snižava krvni pritisak, opuštajući mišiće arterija što vodi do bolje krvne slike i cirkulacije.
 
Lekoviti sastojci celera najbolje ostaju očuvani u sveže isceđenom soku sirovog korena,listova i stabiljke. Sa listovima ne treba preterivati jer sok postaje gorak. Sok od celera pun je magnezijuma i antioksidansa, a snižava i holesterol.
 
Bilo da odlučite da ga konzumirate u vidu soka ili da sa njim zamenite svakodnevne grickalice celer je prava zdravija odluka koju danas možete doneti.
 
 
Menjam navike
 
Kada pomislimo "jutro" mozak kaže "kafa". Hajde da sutra probamo drugačije.
 
Iako nas topli miris kakaa podseća na napitak koje su nam bake sa ljubavlju spremale da lepše spavamo i slatko sanjamo, kakao je zapravo odličan za početak dana. Odlikuje ga visoka energetska vrednost a zahvaljujući stimulansu teobrominu, koji deluje veoma slično kofeinu, pravi je saveznik buđenju. 
 
Nutritivne vrednosti ove biljke toliko su bogate da pozitivno utiču na imunitet i celokupno zdravlje organizma. Pored fizičkog, zahvaljujući flavonidima, kakao utiče pozitivno i na mentalno zdravlje: pospešuje kognitivne sposobnosti i koncentraciju. 
 
Samo jedna šolja ovog napitka može da redukuje mentalni umor i poveća radnu sposobnost, dok minerali i supstance koje poseduje stimulišu hormon sreće podižući raspoloženje. Upravo ovo poslednje svojstvo je razlog zbog čega se može piti i pred spavanje jer redukuje stres i umiruje napetost.
 
Dobar san za lepši dan
 
Starogrčki istoričar Herodot isticao je zelenu salatu kao lek protiv kašlja, napetosti i nesanice, dok je slavni rimski lekar Galen govorio da svake večeri pojede činiju salate kako bi lakše zaspao.
 
Zelena salata je prirodno sredstvo protiv nesanice koji održava optimalan nivo kiselosti organizma zahvaljujući mineralima koje poseduje. Ovo je značajno jer dobar nivo kiselosti daje telu energiju, pruža miran san i povoljno utiče na kožu.
 
Dobar san je samo jedan od mnogih razloga da uvrstite zelenu salatu u vašu svakodnevnu ishranu. Zato, vam predlažemo da večeras uz obrok pripremite zelenu salatu i lepo spavate.
 
Bez griže savesti
 
Luk spada u najstarije namirnice koje su naši preci uspeli da kultivišu.
 
Najpre su konzumirali varijacije divljeg luka a zatim već 5.000 godina pre nove ere, počinju da se pojavljuju crteži i zapisi o njegovom uzgajanju i konzumaciji. Takve slike i zapisi nađeni su u starom Egiptu, kod Sumera, drevnoj Kini i Indiji.
 
Danas, rasprostranjen svuda, mladi luk predstavalja jednu od omiljenih namirnica koja čini neizostavni deo prolećnih salata i siguran pokazatelj početka novog godišnjeg doba.
 
Obzirom da smo sada svi kod kuće i da se ne preporučuje druženje i okupljanja sa prijateljima pravo je vreme da se prve veze ovog vesnika proleća nađu na vašem stolu i osveže jela koja pripremate, bez griže savesti od mirisa koji nosi.
 
Ostanite kod kuće i čuvajte vaše zdravlje svežim i zdravijim namirnicama.
 
Grlom u jagode 

Svima nam je poznat ovaj izraz od istoimene domaće serije a da li ste znali koje je njegovo značenje?
 
Ići golim grlom u jagode znači ići nekud nepripremljen, raditi nešto nepromišljeno, bez plana.
 
Ovaj period je sjajan za posvećivanje svim onim stvarima za koje nismo imali vremena do sad, jedan od predloga je da odgledamo klasike domaće kinematografije koje nismo do sad imali prilike da vidimo.
 
Kada su jagode u pitanju, ne možemo a da ne spomenemo i veliki značaj ovog vesnika proleća za koji se u srednjem veku verovalo da donosi mir i prosperitet, pa su bile često na jelovniku na kraljevskim dvorovima.
 
Sadrže vrlo malo kalorija, bogate su vitaminima C i aminokiselinama. Prava su mala riznica folne kiseline, zauzimaju četvrto mesto na listi namirnica sa najvećom koncentracijom antioksidanata, a imaju i antiupalna i dejstva koja ublažavaju bol.
 
Umesto grickalica uz film ili seriju, naš predlog je očistite i operite 150 grama jagoda, zasladite se na zdrav način i obradujte vaš organizam dok uživate sa porodicom.
 
Dobre stvari ne treba menjati

O dugovečnosti maslina svedoče njena stabla koja mogu da dožive i više hiljada godina. Prepisuje im se osobina besmrtnosti zbog činjenice da nakon 200 godina na mestu starog stabla izbijaju samonikli izdanci.
 
Masline su imale važnu ulogu i u životu antičkih ratnika i sportista koji su se mazali uljem pre vežbanja kako bi povećali elastičnost i spremnost mišića. 
 
Ostale su veoma cenjene, pa i danas imaju široku primenu u kuhinjama mnogih naroda zbog svoje lekovitosti, obilja gvožđa, masnih kiselina i antioksidanata koje poseduju.
 
Danas ne gubim ravnotežu
 
Špargla spada u jednu od nutritivno najuravnoteženijih vrsta povrća.
 
Ima pomalo sladunjav ukus, ali nije kalorijski jaka. Nutricionisti ističu da je čak i sa samo 17 kalorija u 100 grama špargla odlična za odličnu formu i idealnu figuru.
 
Cenjena je u kuhinjama mnogih naroda. Sadrži obilje minerala i vitamina ali i puno vlakana i mikroelemenata.
 
Pored svega ovoga, dokazano je da ovo čudesno povrće aktivira i hormone sreće u našem mozgu.
 
Posejte zdravije odluke
 
Na jeziku koje je koristilo pleme Maja čija označava snagu. 
 
Ove minijutarne semenke, prečnika oko milimetar, uspevale su da povećaju energiju i izdržljivost astečkih ratnika, pa su nazivane i „trkačkom hranom“. 
 
Veruje se da je čija važila za neizostavnu namirnicu u periodu dugih pohoda i bitki i da im je samo jedna kašika ovih semenki davala energiju potrebnu za 24h.
 
Danas se čija uzgaja na području Meksika i Gvatemale, a sve je prisutnija namirnica i na našim trpezama zbog svoje lekovitosti i hranljivih vrednosti.
 
Pokreni vijuge
 
Izgleda kao mozak, njegove bore i nabori jezgra liče na moždanu koru, ali to nije jedino što ih povezuje. Plodovi oraha bogati su omega-3 masnim kiselinama koje su neophodne za zdravo funksionisanje našeg najbitnijeg organa.
 
Naučnici kažu da je 7 oraha dnevno dovoljno da spreči srčana oboljenja ali i da šaka oraha sadrži sadrži gotovo dvostruko više antioksidanata nego ista količina bilo kog drugog orašastog ploda.
 
Sva sreća pa ga na našim prostorima ima u izobilju. 
 
Nemaš izgovor, pokreni vijuge.
 
Dodaj zlatni prah

Ova lekovita, začinska biljka u upotrebi je već 5000 godina, potiče iz Azije i rođaka je čuvenog đumbira za čije blagodeti svi znamo.

Ništa manje ih nema ni kurkuma koju sa pravom nazivaju tečnim zlatom koje dobijamo kada od nje napravimo čaj, ili zlatnim mlekom kada u njega dodamo samo jednu kašičicu ovog začina. 

Prednosti koje kurkumin ima po zdravlje govore u prilog da je možete dodati u sve, bilo da je to napitak, slatko ili slano jelo. Ipak, organizam ne može u potpunosti da apsorbuje sve njene hranljive materije jer se veoma brzo razlaže, pa bi zato ovaj zlatni prah trebalo konzumirati u kombinaciji s biberom.
 
Jabuku jedem kašičicom
 
Iznenadite vaš organizam zimskim voćem sa ukusom leta -  japanskom jabukom, čiji je ukus nešto između kajsije i breskve, i koja obiluje vitaminom C.
 
Kaki jabuka može da se konzumira kao sveža, sušena ili kuvana.
 
Da je najviše nutrijenata u kori za ovo voće definitivno ne važi,  pa je pre konzumiranja obavezno treba potpuno oljuštiti.
 
Birajte zrele plodove, koji liče na balon ispunjen vodom i mogu se jesti kašičicom.
 
Ispratite ova mala „pravila“ i uživajte u novim ukusima.
 
Južno voće koje koža hoće
 
Tokom hladnih zimskih dana, koža je dodatno osetljiva i isušena zvog čega svi pribegavamo raznim kremama. Međutim, kao i većina promena, svaka zapravo počinje iznutra. Time je naša odluka ovog četvrtka da u ishranu uvrstimo grepfrut koji je pravi saveznik naše kože.
 
Ovaj heroj sadrži antiseptička svojstva i antioksidanse, koji pomažu kod obnavljanja oštećene kože i u borbi protiv bora, dok bogatstvo vitamina i minerala kojim obiluje hrani ćelije kože, sužava pore i oslobađaj kožu od viška ulja.
 
Dodatno, grejpfrut sadrži spermidin, za koji mnoge studije pokazuju da usporava proces starenja ćelija.
 
I još jedan savet: Ako zadebljalu kožu na petama ili rukama prekrijete kriškom grejpfruta na bar deset minuta, koža će omekšati i biti nežnija. 
 
Antistres za jutarnji bes
 
Svi znamo da je u današnje vreme stres najveći neprijatelj čovekovog zdravlja, ali možda niste znali da su borovnice bogate antioksidansima uz pomoć kojih se telo bori protiv stresa?
 
Pored toga, pune su vitamina, minerala i pospešuju lučenje serotonina – hormona sreće. 
 
Za početak dana i osmeh na licu, predlažemo vam lagani grčki jogurt sa borovnicama i čia semenkama. 
 
Uživajte!
 
Šampi(nj)oni zdravije ishrane
 
Prepoznatljive po svojim belim i braon šeširićima, ove jestive pečurke poznate su po tome što obiluju proteinima zbog čega se često navode kao zamena za meso.
 
Sadrže obilje vitamina, ali i belančevina, biljnih masti, minerala i sve esencijalne aminokiseline. Pored toga lako se vare, imaju nisku kalorijsku a visoku hranljivu vrednost zbog čega su sjajne i za one koji paze na liniju.
 
Оvi heroji prirode ne samo da su od značaja za zdravlje našeg organizma, već razgrađuju i biljni materijal pa je tamo gde ih ima drveće bujnije i zdravije.
 
Lansirajte dobru energiju
 
Da li ste znali da NASA želi da koristi kinou u svojim misijama jer je veoma laka za uzgajanje i izrazito zdrava?
 
Kinoa, poznata još i kao „drevno seme, ne sadrži  gluten, veoma je bogato proteinima i sadrži svih 9 amino kiselina koje naš organizam ne može samostalno da napravi.
 
Zato ovog jutra savetujemo da spremite jaja na oko sa kinoom i lansirajte sjajnu energiju za početak dana. 
 
Mali kupus – mnogo koristi 
 
Prokelj se svrstava u porodicu kupusnjača što se može primetiti iz njegovog loptastog izgleda koji podseća na kupusčić, a drugi naziv za ovo izuzetno zdravo povrće jeste kelj pupčar
 
Plodovi ove biljke izuzetno su zdravi- imaju neverovatno mali broj kalorija, poboljšavaju opšte stanje organizma, pospešuju rad creva, ublažavaju nesanicu a obiljem vitamina i minerala koje poseduju sprečavaju nastanak brojnih oboljenja
 
U kulinarstvu se najčešće koristi kuvan u vodi ili na pari, kao prilog ili u salatama. Najčešća greška pri spremanju prokelja jeste da ga prekuvate. On se kuva 5 min i tako zadržava sva hranljiva svojstva i pun ukus.
 
Osim što će vam ojačati imunitet u ovim hladnim danima, prokelj sadrži aminokiselinu triptofan koja izaziva lučenje serotonina- hormona sreće.
 
Gricni zdravije
 
Čips od jabuka sa cimetom zbog svoje hrskavosti i zdravih svojstava, biće vam savršena zamena za grickalice
 
Ukoliko se odlučite da ga napravite, dovoljno je da uzmete nekoliko jabuka, isečete na sitnije kriške i stavite u rernu na 75 stepeni da se suše
 
Možete ih obogatiti dodavanjem: limunovog soka, meda, cimeta ili rogača
 
Uživajte u zdravijoj grickalici bez griže savesti!
 
Stavite zdravlje na prvo mesto
 
Pored unosa tečnosti, raznovrsnog voća, povrća ali i svakodnevne rekreacije, donošenje zdravijih odluka podrazumeva i redovno odlaženje na preventivne preglede 
 
Odlazak kod lekara ne treba da bude nešto čemu se posvećujemo isključivo onda kada imamo neki problem. Pored zdravog načina života, periodični sistematski pregledi ostaju najvažnija mera u prevenciji različitih oboljenja i unapređenju kvaliteta života 
 
Briga o zdravlju treba svima da bude na prvom mestu, zato nema opravdanja - vodite računa o svojoj ishrani, idite na preventivne lekarske preglede i osluškujte svoj organizam jer zdravlje najveće bogatstvo 
 
Njeno veličanstvo mandarina 
 
Da li ste znali da je mandarina dobila ime ime po boji uniforme kineskih javnih službenika? 
 
Poreklom iz jugoistočne Azije, naziv mandarina dolazi od istoimenih visokih kineskih dostojanstvenika, koji su gajili izuzetno poštovanje prema ovom voću. Zahvaljujući njihovom položaju i bogatstvu bili su u mogućnosti da imaju mandarine na svojoj trpezi,  jer su u to vreme obični ljudi teško dolazili do narandžastih citrusa 
 
Postepeno je drvo rasprostranjeno u celoj Kini, Japanu i Indiji, a u Evropu je ovo voće stiglo krajem XVIII veka. Bez obzira što su nam danas  dostupne, ne treba da zanemarimo njihov značaj za naše zdravlje i imunitet, pogotovo tokom hladnijih dana 
 
Kad je dan siv, unesite dašak egzotike 
 
Iako zapravo potiče iz Kine, pa ga zovu i kineskim grožđem, kivi svoju popularnost duguje Novom Zelandu. Ovo voće je svoj naziv dobilo po istoimenoj ptici sa Novog Zelanda na koju podseća zbog svoje braon krznaste kore. Takođe, kivi predstavlja i kolokvijalni naziv za sve Novozelanđane 
 
Ovo egzotično voće obavezno je tokom jesenjih dana jer podiže nivo energije, bogato je hromom, pospešuje metabolizam, kao i sintezu masti i belančevina 
 
Pored toga da sadrži vitamin C, kivi poseduje veliku količinu vlakana na kojem bi mnogo voće pozavidelo. 
 
Održite budućnost

Lako je o budućnosti pričati, ali je samo delima možemo održati. U trenutku u kome priča o zagađenju životne okoline, kao i cele planete, više nije samo projekcija budućnosti u kojoj će se posledice naših ekoloških otisaka osetiti, to je već vidna sadašnjost. Zato više nema mesta čekanju da neko drugi nešto promeni.
Budite inspiracija svojoj porodici, prijateljima i okruženju – održite planetu! Priključite se talasu ambasadora održivosti, jer čak i ako svako od nas donese neku malu promenu, planeta će mu to dugo pamtiti. Ovo su naši ambasadori održivosti za danas, i ovo je njihova mala, ali važna odluka, zato - pridružite im se.
 
Skromni heroj bakine kuhinje
 
Kad pomislimo na toplu čorbu odmah prizovemo onaj miris „tajnog sastojka“ najlepših čorbica po receptu naših baka.
 
Paškanat ili paštrnjak je biljka poznata po svojoj aromi, zbog čega je cenjen kao začin u kuhinji. Iako nepravedno poznat samo po svojoj aromi, paškanat predstavlja mnogo više od začina. Verovali ili ne ovaj beli koren svrstava se među najvrednije povrtarske kulture zbog bogatstva sastojaka koje ima po naše zdravlje. Pored vitamina koje sadrži i ostalo korenasto povrće, današnji heroj izdvaja se po visokom sadržaju mineralnih materija ali i po tome što je toliko dobar za ishranu da ga zovu i „prirodnim čistačem bubrega“.
 
Volite svoje „nesavršenosti“
 
Da li ste znali da najviše antioksidanasa u jabuci se nalazi u njenoj kori i baš zbog toga jabuke treba jesti neoguljene.
 
Jabuka je odlična za dobar san i protiv hroničnog umora, ali je sjajna i za kožu.
 
Kao što se lepota i snaga jabuke krije u njenoj kori, tako je vrlo često najlepše na vama ono čega niste ni svesni.
 
Jutarnju šoljicu kafe zamenite čašom sveže limunade
 
Poznato je da vitamin C razbuđuje, kao i da sam miris citrusa daje energiju i stimuliše um, tako da je naša odluka ove nedelje da kafu zamenimo limunadom.
 
Iako su prvi recepti zabeleženi još u starom Egiptu, limunada je zvanično predstavljena 20. avgusta 1630. godine u Parizu. Prva limunada bila je napravljena od limunovog soka, vode i meda i prodavana na ulicama, direktno iz mini-kanistera koje su provdavci norsili na svojim leđima.
 
Naša preporuka za ovu jesen je miks limuna i limete, kao i malo nane, jer ova kombinacija ne samo da će vas razbuditi nego će i učiniti da jesenji virusi budu nemoćni pred vama. 
 
Ostanite verni korenima
 
Iako je i nadzemni deo ove biljke jestiv i sadrži betakaroten, kalcijum i gvožđe, najveću nutritivnu vrednost donosi nam koren. Ovo povrće, neobično jarke, purpurne boje u svojoj ishrani koriste gotovo svi narodi širom sveta, što ukazuje na njen neverovatno veliki značaj za zdrav organizam. 
 
O lekovitosti cvekle zna se već 2000 godina. Poznato je da su je stari Grci koristili kao lek za razne bolesti i da je bila je toliko cenjena da se prinosila kao dar bogu Apolonu. 
 
Ovo povrće poznato je i kao "majstor za organizam", a rendana cvekla sve više nalazi mesto u salatama, uz šargarepu i jabuku, kao i u sokovima i smutijima, ali i kao važan deo poslastica i kolača.
 
Za zdravlje je nekad dovoljno samo da oslušnemo svoje korene, i poslušamo savete naših baka. U ovom slučaju, da uvrstimo ovog agregatora vitamina i minerala u svakodnevnu ishranu. 
 
Zavolimo različitost
 
Koji paradajz je najbolji? Svaki.
 
Predstavljamo vam paradajz u svom najboljem izdanju- različitih oblika, veličina, nijansi, vrsta, uzgoja. Svaki je drugačiji ali zato i poseban u svojoj specifičnosti bilo da je to ukus, slatkoća, kiselost, različitost vitamina i minerala u kojima prednjače ili nešto treće.
 
Tako je divno biti drugačiji i svoj. 
 
Jutro je pametnije od večeri 
 
Koliko ste samo puta pred spavanje doneli odluku da od sutra ne jedete slatkiše, krećete sa redovnim treninzima ili da ćete mesečno pročitati makar jednu knjigu, ali se to sutra konstantno odlaže? I mi smo . Zato od danas menjamo pravila igre i izazivamo vas da sutra ujutru, umesto prvog pogleda koji po navici upućujete na Instagram aplikaciju, po buđenju donesete jednu zdravu odluku.
 
Možda da počnete od kvalitetnog doručka ili sa praksom da u neki obrok uvrstite i avokado koji je super-hrana. Blag ukus avokada krije snažne adute, pa tako jača imuni sistem snabdevajući nas sa skoro 20 različitih vitamina. Dodajte ovom tropskom voću malo mladog sira, malo limuna i suncokreta i počastite sebe doručkom dostojnim šampiona. 
 
Pratite trendove koje priroda preporučuje ovog leta
 
Lubenica je sasvim sigurno simbol leta dok žuta lubenica ponovo ostvaja srca ljubiteljima voćnog osveženja.
 
Iako mnogima ova sorta deluje neuobičajeno, ona zapravo predstavlja jednu od starijih vrsta lubenice. Ova zaboravljena lepotica žutog jezgra čiji ukus podseća na ukus dinje izuzetne slatkoće, nekada je bila vrlo popularna na ovim prostorima.
 
Kao u modi tako i u životu, dobri trendovi se uvek vraćaju. Ne propustite da je probate. 
 
Birajte kupinu za 5 puta bolje rezultate svakog dana 
 
Kupine su jedne od najboljih bobica, a iako je sve njihove skoro magične blagodeti nemoguće nabrojati, mi ćemo vam otkriti pet:
 
1. Antocijanini iz kupina, koji im i daju prelepu ljubičastu boju, dokazano smanjuju upale i bore se protiv slobodnih radikala u telu 
2. Bobičasto voće, pa tako i kupine, odličan su izvor elaginske kiseline, koja je veoma efikasna u zaštiti kože od UV zraka, ali je i veoma delotvorna na kožu koja je već oštećena od sunca
3. Ova ukusna bobica sjajan je saveznik u ishrani svima koji se bore protiv anemije
4. Samo dve šake kupina dnevno predstavljaju optimalnu dozu mangana, koji je jedan od najvažnijih minerala za zdravlje kostiju
5. Kupinovo vino idealno je da rashladi u toplim letnjim večerima, ali i odlično za pravilnu kardiovaskularnu funkciju
 
Nadamo se da je ovo sasvim dovoljno razloga da ne preskočite kupine danas, mi sigurno nećemo. 
 
Ukus koji čuva uspomene
 
Šljiva je jedna od onih nenametljivih i ponekad zanemarenih voćki, i to potpuno nepravedno. Domaća šljiva zapravo je pravo super-voće, jer je istinska riznica najbojih vitamina i minerala, kao što su vitamin A, B2, ali i kalijum, fosfor, gvožđe, magnezijum.
 
Poštovanje prema šljivi deo je i porodičnog nasleđa, jer svako od nas kao najlepšu zaostavštinu čuva bakin savet za tajni sastojak najukusnijeg džema od šljiva ili dekin recept za idealnu srpsku šljivovicu.
 
Doručak snage 

Puter od kikirikija odličan je za doručak, jer ovaj ukusni namaz je veoma bogat vitaminom E, magnezijumom i gvožđem. Pored toga, idealan je izbor za letnji obrok jer ima sjajnu srazmeru proteina i vlakana koji će vas dugo održavati sitim, dok vitamin E značajno pomaže u odbrani od UV zraka 

Korisni lipidi kojima kikiriki obiluje pozitivno utiču na nivo holesterola u krvi i štite srce, ali i mozak, jer vitamin B3 koji se nalazi u njemu, dokazano poboljšava memoriju 

Doručak je simbol početka dana, a šta je bolje nego kada on počne sa uživanjem 
 
Šarm po receptu Italijanki

Legendarna Sofija Loren osim po nezaboravnim ulogama i neprolaznoj lepoti, poznata je i po čuvenoj rečenici: "Sve što vidite, dugujem špagetama" 

Deo tradicionalnog italijanskog šarma ne krije se samo u neodoljivom dašku Mediterana, uzbudljivoj istoriji i ritmu kancona, već i u tajni savršeno pripremljene paste, koju baš svaka Italijanka zna. U Italiji je pasta dovedena do savršenstva, a: "Život je kombinacija magije i paste", znao je da kaže slavni reditelj Federiko Felini. Zato nimalo ne čudi što se italijanska kuhinja smatra jednom od najboljih na svetu 

Danas se u Italiji paste smatraju za predjelo, a na samo svom početku špagete su se jele bez ičega. Za raznovrsnost i bogatstvo soseva od kojih danas svako ima omiljeni, zaslužan je Bonvičino, poznati italijanski kulinarski genije. Veruje se da je on osmislio brojne vrste soseva, a jedan od najomiljenijih je i pesto sos koji predstavlja pravu harmoniju zdravog i ukusnog 

Osnovni sastojak pesto sosa je magični bosiljak, koji osim što će svakoj pasti dati taj neodoljivi mediteranski šmek, je i odličan saveznik zdravlja, jer se smatra jednim od najboljih začina za srce. Smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja, nivo holesterola, a sjajan je i za jačanje zdravlja bubrega, kao i u borbi protiv prehlada 

Benefiti bosiljka su toliko brojni, skoro kao i vrste italijanske paste. Da li ste znate da u svetu trenutno ima preko 600 oblika i vrsta paste! 
 
Jutro omiljenih mirisa 
 
Miris kafe u ranim jutarnjim časovima koji vas razbuđuje, onaj je osećaj koji se može meriti sa malo kojim.
 
Kafa je moćan napitak, koji je za njene ljubitelje gorivo koje ih pokreće, ali i istinski izvor zadovoljstva. 
 
Kod većine Evropljana reč kafa preuzeta je od italijanske reči "caffè", dok ona svoje poreklo duguje turskom jeziku na kojem se piše i izgovara "kahve". Pored zanimljivog porekla reči kafa, ovaj napitak ima i brojne zdravstvene benefite, pa svi ljubitelji kafe kroz svoj omiljeni jutarnji ritual unose u organizam i brojne minerale kao što su kalcijum, kalijum, fosfor i natrijum. Pored toga, naširoko je poznato pozitivno dejstvo kafe na otklanjanje umora i poboljšanje koordinacije. 
 
Voćka za sve 
 
Kajsija je ona voćka koja je savršena, pa skoro za sve. Od nje se prave najlepši džemovi, najslađe marmelade, najukusniji kolači, kokteli koji najbolje popravljaju raspoloženje, a i sam plod je idealna užina u ovim toplim, letnjim danima. 
 
Pored toga što  su osvežavajuće, kajsije su vrlo hranljive, pune su vlakana a pritom su nikokalorične. Vitamin A kojim kasjsije obliju čuvaju nam vid, količina magnezijuma je veća nego kod drugog voća pa nam čuva zdravlje srca, vitamini B se brinu o našoj koži, a pored svega toga sadrže i korisne prirodne šećere, kalcijum i gvoždje. 
 
Prošetajte do zdravijih odluka
 
Vikend je za duge šetnje i prave odluke. Naša je bila da ove nedelje napunimo još jedan ceger zdravlja. Ovaj put odlučili smo se za nar, papriku, šargarepu, patlidžan i još mnogo toga što će nam obroke u dolazećoj nedelji učiniti zdravijim i ukusnijim. 
 
Omiljeno godišnje doba je zvanično počelo
 
Topli i dugi dani, odmori, sunce, more, palme, samo su neke od asocijacija na leto koje mame osmehe. 
Postoji puno razloga zbog kojih će ga mnogi nazvati omiljenim dobom godine, a jedan od njih se krije u tome da je ovaj period idealan i za ljubitelje dobre hrane jer nudi obilje osvežavajućeg voća i povrća. 
 
Kada su temperature visoke, organizam treba rashladiti, u čemu su nam najveći saveznici voće i sveži napici. Osim što je ukusno i osvežavajuće, puno je vitamina i minerala, a prednost je što ima malo kalorija pa nema straha od gojenja. 
 
Povećanim unosom voća, povrća ili voćnih napitaka, osećaćete se energičnije i poletnije, a još ćete imati i vitku liniju.
 
Odaberite najlepšu lubenicu
 
Lubenica je istinski vesnik leta, a najlepša je kad je hladna i slatka!
 
Iako svako ima neki svoj trik kako da prepozna najslađu lubenicu, pravi znalci tvrde da je tajna u sledećem:
 
- Birajte lubenicu koja je svetlije boje 
- Potražite na lubenici žutu pegu koja pokazuje mesto gde je ležala na suncu 
- Obratite pažnju da li su šare na lubenici simetrične 
 
Uživajte u najsočnijoj lubenici ovog leta, jer to je jedna od onih namirnica sa kojom skoro nikada ne možete da preterate! 
 
Breskva – savršeno junsko osveženje 
Breskva je jedna od omiljenih letnjih voćki, jer osvežava i pomaže koži da ostane hidrirana. Ona sadrži dosta vode, a malo kalorija. Osim toga veoma je bogata: beta karotinom, belančevinama, biljnim vlaknima, vitaminima A, B, C i E, kalijumom, magnezijumom i natrijumom. Breskva je voće koje je obavezno u ishrani dece, jer je vitamin B2 odgovoran za pravilan rast i razvoj. Smanjuje anksioznost, i doprinosi smanjenju stresa. Zbog slatkog osvežavajućeg ukusa, breskva je pravo voće zadovoljstva i zaslužije da se nađe u svakoj letnjoj voćnoj salati. 

Rasterajte oblake sočnim voćnim ukusima

Iako leto deluje daleko, dajte ovom tmurnom danu, letnji "vajb" sočnim ukusima punim vitamina
Šta vi birate za danas – nar da vas osveži, breskve da vam poprave raspoloženje ili banane da vam daju energiju za vikend koji je pred nama? 
Savršena jabuka za pravljenje voćnih filova i soseva – Granny Smith
 
Naučite po čemu se razlikuju sorte jabuka.
"Granny Smith" sorta jabuka je kiselkasto-slasna i omiljena upravo zbog svog osvežavajućeg ukusa. Ova sorta, inače ima manji procenat šećera od nekih drugih sorti.
Osim što je ova sorta jabuke omiljena za grickanje u svakoj prilici, ona je jedna i od najboljih za kuvanje i savršena za pravljenje voćnih filova i soseva.
Mi danas biramo "Granny Smith" sortu, ali i ako se odlučite za bilo koju drugu, niste pogrešili, jer redovno konzumiranje jabuka može doneti brojne značajne zdravstvene benefite vašem organizmu.
 
Rotkvicama do zdrave i blistave kože
 
Napravite masku za lice od rotkvica.
 
Opšte je poznato da su krastavci, limun, jaja ili jagode namirnice koje se koriste za negu lica. Ali iz frižidera možete takođe uzeti i rotkvice i napraviti fantastičnu masku za hidrataciju kože, koja nam je posle zimskog perioda itekako potrebna.
 
Vitamin C, fosfor, cink, vitamin B, kao i antioksidansi prisutni u rotkvici pomažu da koža bude zdrava i blistava. Visok procenat vode doprinosi održavanju vlage kože, a sveža rotkvica odlično je čisti.
Sve što treba da uradite jeste da sameljete rotkvice u blenderu i pomešajte smesu sa malo vode. Nanesite masku na lice nežno je utrljavajući vrhovima prstiju. Ostavite je nekoliko minuta, a zatim se umijte.
 
Zbog svojih vitamina i minerala, rotkvice efikasno jačaju i vlas kose.  Ovo povrće može da spreči opadanje kose, pa čak i da ubrza njen rast. Redovno konzumiranje može vam pomoći u borbi protiv peruti, a zbog prisustva gvožđa kosa će vam biti zdravija, jača i imaće prirodan sjaj.
 
Sada kada znate tajnu i recept, iskoristite ih već danas!
 
Ananas kao dobrodošlica Kristoferu Kolumbu

Da li ste znali da se ananas smatra jednim od internacionalnih simbola dobrodošlice?
Upravo ova voćka bila je jedna od prvih koja je "poželela dobrodošlicu" Kristoferu Kolumbu u Novi Svet, jer je ananas bio nepoznat Evropljanima, sve dok ga Kolumbo sa Kariba nije doneo u Španiju.
 
Ovo voće bogato je bromelainom koji ima antikancerogeno dejstvo, pomaže i u lečenju poremećaja digestivnog trakta, u postoperativom periodu, kao i u borbi protiv alergija i astme.
 
Sledeći put kada dočekujete goste, dočekajte ih sa porcijom svežeg ananasa, jer to je najzdravija dobrodošlica koju im možete prirediti.
 
Komorač – zeleno povrće puno vitamina

Zeleni mix je idealan jer je zdrav i osvežavajuć, napravljen od hladno ceđenog svežeg voća i povrća. Pored manga, avokada, limete, jabuke i zelene paprike, manje poznati sastojak ove vitaminske bombe je komorač. Komorač je povrće puno vitamina C koji leči stomačne tegobe, upalu desni i jača imunitet.
 
Komorač pripada istoj porodici kao peršun, šargarepa i korijander. Ova slatkasta, osvežavajuća biljka je često prisutna u mediteranskoj kuhinji jer daje poseban ukus jelima, nalik anisu.
 
Naš izbor ove nedelje je zeleni mix, a neka to bude i vaš izbor pun vitamina.
 
Ananas, mango i grejp kao izvor uživanja 

Vitamini iz egzotičnih krajeva.
Ananas, mango ili grejp donose dašak egzotike u vašu svakodnevnu rutinu, ali i mnoštvo vitamina.
Mango je izuzetno bogat vitaminom A, sjajan je antioksidans i poboljšava vid, a pored toga ima visok procenta vitamina B6. Sa druge strane, grejp predstavlja jedinstven izvor naringina, dok je ananas pun mangana koji sprečava nastajanje osteoporoze.
Ananas potiče iz Paragvaja i južnih delova Brazila, grejp sa Barbadosa, a mango iz Južne Azije, odnosno  iz Asama I Burme.
 
Neka vam saveznik u detoksikaciji organizma bude ribizla

Šaka zdravijih bobica svake nedelje.
Ako ste vi zaboravili na našu odluku da svakog dana ili bar nedelje ispunimo jednu šaku zdravijih odluka – mi nismo. Zato vas podsećamo i preporučujemo da vaša zdravija odluka bude "šaka" ukusnih i zdravih ribizli.
Ribizla je izuzetno bogata je karotinom, koji u organizmu služi za sintezu vitamina A, dok istovremeno štiti sluzokožu i pospešuje razmenu materija na ćelijskom nivou. Ova bobica ima i ogromne količine vitamina B1, B2 i B6, niacin, kao i vitamine E i C. Ribizle sadrže ugljene hidrate, vlakna i proteine, a mali broj kalorija. Vlakna u semenkama bobica regulišu aktivnost creva i iz organizma eliminišu otrovne sastojke, a osim toga ova ukusna voćkica smatra se i prirodnim čistačem krvi.
 
Uvrstite kumkvat u svoju voćnu šemu

Otkrijte nam svoju voćnu "šemu".
Limun, pomorandža, grejp, mandarine, jabuka i kumkvat su naša "šema" za zdravije telo.
O jabukama, pomorandžama, limunu, pa i grejpu verovatno znate mnogo toga, ali da li ste znali koliko je zapravo i kumkvat dobar? Kumkvat je citrus, a zanimljivo je da se on jede zajedno sa korom. Ova malena voćka odličan je izbor za jutarnji sok, šejk ili musli, jer je bogat riboflavinima koji ubrzavaju metabolizam i pomažu probavu ugljikohidrata, proteina i masti.
 
Neka ovog proleća vaše telo bude u šemi!
 
U svoju ishranu ubacite zeleno povrće i uklopite se sa prolećem

Priroda oko nas je ozelenela i spremna je za predstojeće prolećne dane.
 
Dajte podršku prirodi i dočekajte novo godišnje doba sa puno zdravog zelenog voća, povrća i "ozelenite" i svoju užinu, ručak i večeru. Krastavac, greni smit jabuka, mango, zelen, peršun ili nešto drugo.
 
Zeleno povrće se uvek stavlja ispred ostalog i to sa dobrim razlogom. Povrće kojem pigment daje hlorofil smatra se super hranom prepunom hranljivih materija. Nakon obroka bogatog zelenim povrćem, naš organizam neće osećati glad tako brzo kao posle nekog drugog povrća.
 
Zato uživajte tokom ovog proleća u čarima zelenila i neka vaši obroci budu puni povrća boje proleća.
 
Maline su naše prirodno crveno zlato

Neki zdraviji izbori zaista mogu stati u šaku! Za maline se kaže da su crveno zlato, a mi smatramo da su i još vrednije, jer njihova dobra svojstva mogu da se nabrajaju u beskonačnost .
 
Između ostalog, malina je bogata vitaminom C, B, E i K3. Odličan je izvor kalijuma, a sadrži i gotovo sve ostale minerale kao što su magnezijum, mangan, bakar .
 
Smatra se da je samo 130 grama malina dnevno dovoljno da se preventivno utiče na mnoga kancerogena oboljena. Ako nam niste verovali da neke zdravije odluke mogu stati u šaku - nadamo se da smo vas sada i definitivno razuverili, zato se potrudite da svakog dana ispunite bar jednu šaku zdravijih odluka.
 
Saveznik u borbi protiv prehlade – čorba od paradajza

Supe i čorbe su ona vrsta hrane koju vole sve generacije, a osim što su omiljene, dokazano je i da one ublažavaju efekte prehlade, jer utiču na slabljenje simptoma upale gornjih disajnih puteva.
Čorbe treba da budu nezaobilazan obrok u svim sezonama, ali naročito se trudite da ih redovno pripremate i jedete u periodima virusa i gripa. Osim što ćete zaštititi sebe i svoj organizam od prehlada, uživaćete u ukusnom i kvalitetnom obroku.
 
Jedan od najzdravijih načina za konzumiranje paradajza  je upravo paradajz čorba. Ova čorba je dobra jer sprečava zapušenja arterija i kožnih oboljenja, a sam paradajz je izuzetno bogat likopenom i vitaminom C. Ova dva elementa udružena idealni su u borbi protiv slobodnih radikala i doprinose jačanju imuniteta i organizam štite od infekcija i prehlade.
 
Da li znate da ako paradajz čorbi dodate malo senfa ona će biti još ukusnija i aromatičnija?
 
Za ukusniji i kvalitetniji obrok dodajte njegovo veličanstvo - kukuruz 

Bez obzira da li volite više kuvan ili pečen, u zrnu, kao prilog uz jelo ili kao omiljenu grickalicu - kokice, kukuruz je najvoljenija namirnica jeseni 
 
Potiče iz Srednje Amerike, gde je čak imao i božanski status, a u Evropu ga je doneo čuveni Kolumbo. Zbog svoje multifunkcionalnosti on se koristi za preko 1000 različitih proizvoda - u prehrambenoj, farmaceutskoj, kozmetičkoj, tekstilnoj i hemijskoj industriji. Ipak, najpoznatiji je zbog svojih nutritivnih vrednosti i čest je dodatak raznim jelima. 
 
Takođe, jedna je od retkih namirnica koja i kada se termički obradi ostaje podjednako kvalitetna, pa se i prilikom kuvanja ili pečenja kukuruza, oslobađaju molekuli sa antioksidativnom aktivnošću, što povećava njegova zaštitna svojstva. Zato se za ovu namirnicu kaže da se "jede dok je vruća".
 
Kukuruz je odličan za memoriju, jer zahvaljujući obilju vitamina B1 (samo jedan klip kukuruza zadovoljava 24% od ukupnih dnevnih potreba) doprinosi kognitivnim funkcijama mozga. Pored toga, dobar je diuretik i znatno smanjuje gorušicu. Uz sve to, kukuruz snižava nivo holesterola u krvi, a njegovo blagotvorno dejstvo na zdravlje kardiovaskularnog sistema leži i u značajnom sadržaju vitamina B grupe koji snižavaju nivo homocistina u krvi.
 
GlukoFit hleb deo svakodnevne ishrane

Većina nas ne može da zamisli prvi obrok ili doručak bez hleba i omiljenog peciva. Doručak je najbitniji obrok u danu jer pokreće i razbuđuje organizam, ali on može biti i najzdraviji obrok u danu, ako klasičan sendvič napravite sa kvalitetnim namirnicama i zdravijim hlebom.
 
Naš predlog za ukusan i zdrav doručak je da vaš omiljeni sendvič napravite sa GlukoFit hlebom. Ovaj hleb sadrži miks aktivnih sastojak iz prirodnih izvora kao što su hrom, cimet, đumbir, beli luk i grčko seme. Idealan je izbor za osobe sa dijabetesom, ali i sve one koji u svoju dnevnu rutinu žele da unesu zdraviju namirnicu.
 
Jaja kao superhrana za snagu tokom celog dana

Jaja predstavljaju jedan od najboljih obroka koji možete izabrati za doručak jer sadrže gotovo sve potrebne hranljive sastojke. 
 
Jaja spadaju u najsvarljivije namirnice, a posebno su dobra zbog velike doze proteina i zdravih masti, a sa druge strane nemaju mnogo kalorija. Takođe, u jajima se nalaze i antioksidansi koji preventivno deluju na nastanak raka i usporavaju starenje.
 
Ukoliko ste nekada u nedoumici zbog boje žumanceta - ne treba da brinete, jer boja žumanceta zavisi od načina ishrane koke. Kao što i boja i gustina ljuske ne ukazuju na kvalitet, to isto važi i za boju žumanceta. Jarko žuto žumance znači da se kokoška hranila zelenim povrćem, srednje žuto ukazuje na ishranu baziranu na kukuruzu, a bledo na ishranu bogatu pšenicom i ječmom.
 
Zanimljivo je da je najveće kokošije jaje na svetu snela kokoška po imenu Herijet 2010. godine i imalo je 23 centimetra u prečniku. Ptica koja nosi najveća jaja je noj, dok je kivi jedina ptica koja ne nosi jaja, a jaja japanske prepelice su prava superhrana, jer su jedna od najzdravijih namirnica na svetu. 
 
Zanimljivo je da francuzi znaju čak 685 načina za pripremu jaja.
 
Čajem od citrusa otklonite prolećni umor

Iako se radujemo proleću, neki od nas se suočavaju sa čuvenim "prolećnim umorom".
 
Šolja mirisnog i zdravog čaja neka bude vaš izbor da prve dane proleća dočekate odmorni i raspoloženi. 
 
Pomorandža je prava voćka da probudite svoj organizam, a svakodnevno konzumiranje ovog voća predstavlja dobru zaštitu neurona u mozgu i kičmenoj moždini, dok antioksidansi u njemu smanjuju uticaj toksina koji se luče kada je organizam pod stresom. Sa druge strane, čajevi štite od virusa i daju energiju. Dovoljno da proleće dočekate odmorni i nasmejani!